#1 2011-03-12 19:22:10

tomaszekb232

szeregowy

Zarejestrowany: 2011-03-12
Posty: 1
Punktów :   

Medale Radzieckie

Na początek to zlikwidujcie tą okropną reklamę, która zakrywa cały ekran to chyba odstrasza wam użytkowników, a teraz do rzeczy:

Tytuł Bohatera Związku Radzieckiego

Jest najwyższym odznaczeniem zasłużonych obywateli ZSRR, szczególnie żołnierzy radzieckich sił zbrojnych. Został on ustanowiony uchwałą Centralnego Komitetu  Wykonawczego ZSRR z 16 kwietnia 1934 roku. Pierwszymi wyróżnionymi tym tytułem byli piloci uczestniczący w ratowaniu pasażerów i załogi statku "Czeluskin", który zatonął na Morzu Czukockim 13 lutego tegoż roku.

Pierwszym bohaterem z dyplomem numer 1 został Anatolij Lapidiewski, drugim Polak zamieszkały w ZSRR Zygmunt Lewoniewski. Następni z tej siedmioosobowej grupy to Wasilij Mołokow, Mikołaj Kamanin, Mawrikij Slepniow, Michał Wodopianow i Iwan Doronin.

Początkowo osoby wyróżnione tytułem Bohatera Związku Radzieckiego otrzymywały jedynie dyplomy. Od 1936 roku dekorowano je również Orderem Lenina i dopiero uchwałą Prezydium Rady Najwyższej ZSRR z 1 sierpnia 1939 roku wprowadzono medal "Złota Gwiazda", który w pierwszej kolejności przyznano wyżej wymienionym lotnikom. Autorem projektu tego medalu był artysta J.J. Dubasow. Gwiazda medalu wykonana jest z czystego złota i waży 21,5 grama.


Druga Wojna Światowa blog o wydarzeniach, ludziach, sprzęcie,

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.wojnyswiatowe.pun.pl koparka Złotów akwarium dla początkujących tantra dla kobiet Poznań